Czemu i kiedy należy wymieniać opony w samochodzie?

Czemu i kiedy należy wymieniać opony w samochodzie?

Sprawdzanie opon

Naprawdę ważne jest, aby sprawdzać ciśnienie w oponach. Opony muszą być napompowane, aby wytrzymały dłużej. Jeśli ciśnienie w oponach jest niskie, ryzyko przebicia opony wzrasta. Kontrola opon obejmuje również sprawdzenie bieżnika opony przez profesjonalnego mechanika. Bieżnik pomaga zrozumieć stan opony i zapewnianą przez nią przyczepność na drodze. Muszą być również obracane co 8 do 12 miesięcy, aby utrzymać równomierne zużycie. Wyrównanie ich jest również konieczne za każdym razem, gdy opony są obracane lub wymieniane. 

Warunki jazdy

Jest to kolejny czynnik, który ma największy wpływ na opony, ponieważ na opony wpływają zmiany pogody, a także rodzaj dróg, po których jeżdżą. Opony cierpią z powodu wyboistych dróg z kałużami. Wpływają na nie również, gdy warunki pogodowe są bardzo gorące lub zimne. Latem opony mogą szybko się zużywać lub przebić z powodu dużej ilości ciepła. Zimą opony tracą przyczepność i mogą szybko się zużywać z powodu słabego naciskania hamulców lub częstego poślizgu. Mechanicy sugerują, aby mieć dwa komplety opon na lato i zimę lub wypróbować opony całoroczne.

Wymagania dotyczące opon sezonowych

Innym ważnym powodem wymiany opon i przebitych opon są wymagania sezonowe. Jeśli nie użyjesz właściwych opon w odpowiednim sezonie, zużyją się lub spowodują przebicie opon. Zasadniczo istnieją dwa główne sezony, które wpływają na oponę i jazdę: lato i zima. Latem można używać opon zwykłych i całorocznych. Zimą potrzebujesz opon zimowych, które są specjalnie zaprojektowane, aby uzyskać lepszą przyczepność na śliskich oblodzonych drogach. Bez zastosowania odpowiednich opon będzie wiele problemów, np. Podczas hamowania. Dodatkowo, wpłynie to na nasz portfel. Przy takim zużyciu, naprawa samochodu i części Iveco wcale nie brzmią źle. 

Styl jazdy

Styl jazdy właściciela samochodu ma również ogromny wpływ na żywotność opony. Jeśli samochód jedzie płynnie, biegi są odpowiednio zmieniane, a hamulce włączane zgodnie z wymaganiami, opony z pewnością wytrzymają dłużej. Ale jeśli samochód prowadzi się nierówno i z dużą prędkością, hamulce muszą być często używane, co powoduje większe zużycie opon. Wpływa również na klocki i tarcze hamulcowe, które w przypadku zużycia mogą mieć również wpływ na opony.

Profesjonalni mechanicy zalecają używanie odpowiednich opon na odpowiednie sezony.