Categories
Ogród Pielęgnacja Trawnik

Jak troszczyć się o ogród latem?

Porządki w ogrodzie kojarzą się nam głównie z okresem wiosennym oraz z jesienią. Nie sposób jednak zapomnieć o miesiącach letnich, podczas których rośliny w naszym ogrodzie narażone są na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Wysoka temperatura i brak opadów mogą być dla nich najdotkliwsze w skutkach. Dlatego też postarajmy się pielęgnować nasz ogród latem. 

Nie zapomnij o regularnym podlewaniu roślin

Latem bardzo często panuje susza. Dlatego też nasze kwiaty, krzewy oraz warzywa mogą cierpieć z powodu niedostatku opadów. Rośliny kwitnące mogą wówczas prezentować się mniej okazale niż zazwyczaj. Warzywa mogą zaś przynosić znacznie uboższy plon. Każdy, kto zastanawia się nad tym jak dbać o ogród latem powinien więc przede wszystkim mieć na uwadze podlewanie.

W okresach intensywnej suszy musimy pamiętać o częstym i regularnym podlewaniu naszych roślin. Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo podlanie całego ogrodu może zająć nam trochę czasu. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, korzystajmy z deszczówki. Warto więc wystawić na zewnątrz pojemne miski, w których będzie gromadzić się woda pochodząca z opadów deszczu. 

Usuwaj chwasty i wzmacniaj rośliny

Jeżeli zależy nam na optymalnym rozwoju naszych roślin, koniecznie usuwajmy wszelkie chwasty, które zagrażają wzrostowi kwiatów czy warzyw. Warto na bieżąco usuwać niepożądane rośliny z naszego ogrodu. Pamiętajmy, że zabierają one cenne składniki mineralne oraz światło słoneczne roślinom, które zasadziliśmy.

Warto również zatroszczyć się o wzmocnienie kwiatów oraz warzyw po to, aby były one odporniejsze na choroby i atakujące je szkodniki. Dobrze jest zakupić nawozy w stacjonarnych oraz internetowych sklepach ogrodniczych. Dzięki nim nasze rośliny będą lepiej kwitły i owocowały. Nie sposób nie wspomnieć również o dobroczynnych właściwościach ekologicznych nawozów. Nawozy te również zakupimy w sklepach, choć będą one nieco droższe od tych tradycyjnych. Wiele środków wzmacniających rośliny możemy przygotować również samodzielnie.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie chociażby z pokrzyw, z których przygotujemy tak zwaną gnojówkę. Możemy podlewać nią rośliny w celu zwiększenia ich odporności. Aby móc uzyskać trwałe rezultaty, konieczne jest jednak regularne i systematyczne stosowanie roztworu.