Categories
Ogród Pielęgnacja

Jakie nawozy stosować w ogrodzie?

Powoli zbliża się okres wiosenno-letni, kiedy większość wolnego czasu spędzamy na działkach, w parkach czy przydomowych ogrodach. Warto zatem zadbać, aby nasze otoczenie, w którym będziemy przebywać przez najbliższych kilka miesięcy, było kolorowe i zadbane. Ekologiczne nawozy do roślin ogrodowych stosowane już od pierwszych dni sezonu sprawią, że nasz ogród będzie się prezentował pięknie aż do późnej jesieni.

Jeśli nie wiesz, na jakie nawozy się zdecydować, rozważ zakup tych ekologicznych. To nie tylko dbałość o środowisko naturalne (nie zasilimy ziemi zbędną chemią), ale też często oszczędność pieniędzy, a także bezpieczeństwo – nawozy naturalne mają mniejszą szansę na wywołanie na przykład reakcji alergicznej, gdy przypadkiem dotkniemy nawozu bez rękawiczki.

Dodatkowo, nawożenie ogrodu nawozami ekologicznymi jest doskonałym rozwiązaniem dla rodziców maluchów, których ciekawskie rączki często grzebią w ziemiach przy kwiatkach, a czasem nawet… wkładają tę ziemię do buzi. Dzięki zastosowaniu nawozów naturalnych, dziecku nie stanie się krzywda, która mogłaby je spotkać gdyby zjadło chemiczny nawóz.

Także dla właścicieli zwierzaków domowych, które przebywają choć czasami w ogrodzie dobrym pomysłem jest nawożenie trawnika nawozami naturalnymi. Dzięki temu, łapy naszych pupili nie są narażone na podrażnienia, nim nawóz dokładnie wchłonie się w ziemię, co niekiedy trwa kilka dni, szczególnie gdy akurat nie pada obficie deszcz. Także dla gryzoni, które czasem wypuszczamy na ogród bezpieczniejsza będą nawozy naturalne: świnka morska czy królik chętnie poskubią świeżą trawę, a bezpieczniejsza dla nich będzie taka trawa, która wyrosła na nawozie ekologicznym, bez stosowania chemicznych wspomagaczy.

Nawożenie warto rozpocząć już w marcu, jeśli pogoda jest sprzyjająca. To sprawi, że trawnik oraz rośliny ogrodowe po zimowych okresie wegetatywnym powoli obudzą się do życia, czyniąc nasz ogród lub działkę pięknym miejscem. Pamiętaj, że nawożenie trzeba powtarzać w trakcie sezonu. Rośliny, szczególnie w okresie kwitnienia, potrzebują dużo składników odżywczych, aby kwiaty zyskały piękne barwy i długo się utrzymały, a także aby rośliny nie chorowały.

Jeśli obawiasz się o nieprzyjemny zapach nawozów ekologicznych – nie ma się czego bać. Większość dostępnych środków jest przetworzona w taki sposób, aby zapach był prawie niewyczuwalny. Jednak jeśli nie chcesz ryzykować – nawożenie przeprowadź w pochmurny dzień i bardzo dokładnie nawodnij trawnik: w ten sposób szybciej się wchłonie, a ewentualny zapach zniknie.