Categories
Ogród Pielęgnacja

Zmianowanie w ogrodnictwie

Znajomość specyfiki i zasad zmianowania jest niezmiernie ważna w ogrodnictwie. Zmianowanie roślin stosujemy po to, by zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju, podwyższyć plony oraz zadbać o żyzność gleby.

Jak ustalać dobre zmianowanie przy uprawie warzyw?

Aby odpowiednio zmianować uprawy poszczególnych warzyw trzeba brać pod uwagę czynniki klimatyczne, glebowe ale także i ekonomiczne. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze wymagania roślin względem nawożenia. Nie można też zapominać o sprawdzeniu odczynu gleby na danym miejscu. Zmianując rośliny powinniśmy także zastanowić się nad ich skłonnością do zachwaszczania oraz występowania charakterystycznych chorób i szkodników.

Wybór roślin a nawożenie organiczne

Trzeba mieć na uwadze, że są rośliny, które rosną bardzo dobrze bezpośrednio po nawożeniu organicznym ale są i takie, które znoszą to bardzo źle. W pierwszym roku po nawożeniu obornikiem można uprawiać przykładowo: ogórki, pietruszkę, selery, czosnek, cebulę, pory i pomidory, ale wyłącznie karłowe. Jednocześnie należy pamiętać, że są rośliny, które będą dobrze plonować wyłącznie po nawozie mineralnym. Dotyczy to zwłaszcza pomidorów wysokich, grochu, ziemniaków i buraków ćwikłowych. Jeśli więc chcemy je uprawiać po nawożeniu organicznym to musimy zachować odstęp kilu lat przerwy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku warzyw takich jak marchew i fasola.

Zmianowanie a pobieranie poszczególnych składników pokarmowych

Gdy uprawiamy warzywa i stosujemy nawozy mineralne musimy mieć na uwadze, że są rośliny, które potrzebują więcej konkretnego składnika pokarmowego. Przykładowo sałata, kapusta i szpinak silnie wyczerpują podłoże z azotu, dlatego po nich warto posadzić rośliny, które pobiorą dużo fosforu.

Zmianowanie ze względu na stopień ukorzenienia

To czy rośliny wykształcają duży czy mały korzeń również ma znaczenie. Po roślinach, które z natury korzenią się płytko takich jak pory, cebula, sałaty i rzodkiewki należy planować rośliny, które zakorzeniają się głęboko a więc marchew, pomidor, burak.

Jak widać odpowiednie planowania zmianowania nawet w małym gospodarstwie ogrodniczym ma duże znaczenie. Jeśli chcemy uzyskiwać wysokie plony i mieć zdrowe, dorodne warzywa to powinniśmy pamiętać o stosowaniu głównych zasad.